Dropshipping modeli ile e-ticaret yeniden mi keşfediliyor? Bir zamanlar Veri Madenciliği ile İstatistik yeniden keşfedilmişti.

Son yılların çok konuşulan e-ticaret modeli: Dropshipping.  Bu aralar benden  e-ticaret ile bilgi almak isteyenlerin  neredeyse 10’da 9’u e-ticarete bu model ile girmek istediğini söylüyor.

“Nasıl yapayım, doğru bir iş modeli midir?”; “Dijital pazarlamayı iyi bilmek lazımmış” “Niş Pazara mı yönelmeliyiz?” vb. sorular, varsayımlar bazen de hayaller.

En iyisi ben en baştan söyleyeyim. Pek çok iş modeli gibi hiç kolay bir iş modeli değil.  Beklendiği gibi hemen büyük kazançlar elde etmek,  müşteriyi memnun ederek sürdürülebilir bir gelir elde etmek, öyle sanıldığı gibi oturduğun yerden “0” risk ile karlı satışlar yapmak her zaman mümkün değil.  

Yaklaşık 20 yıldan beri e-ticaret yapan bazı firmalar zaten bu yöntemi en baştan beri kullanıyordu. Model  yeni değil ancak “dropshipping” ismi yeni.  Yöntemde ise doğal olarak e-ticaret ekosistemindeki gelişmeye bağlı olarak bazı farklılıklar olsa da, stoksuz satış e-ticaretin ilk yıllarından itibaren yapılmakta.  

Bu model ile e-ticaret planlayanların amazon.com’un  kuruluş yılları başta olmak üzere e-ticaretin tarihçesine göz atmalarını tavsiye ederim. Bir de dropshipping modelinin ne kadar iyi bir model olduğunu anlatan yazıların yanı sıra dezavantajlarını, zorluklarını öğrenmelerini ve olumsuz tecrübelerini aktaran dropshipper’ları araştırıp onların yazdıklarını okumalarını öneririm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir