Kendini eğitime ve ailesine adamış hukukçu bir babanın, çocuklarının eğitimine ve iyi yetişmesine adamış vizyoner bir annenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldim. Hayatımın keyifli ve dolu geçmesinin en önemli nedenlerinden biri üç ağabeye sahip ailenin en küçük kızı olmaktı. Çocukluğumdan itibaren evde ve dışarıda beni her zaman gözeten, sosyal yaşamımda, özelikle spor hayatımda bana her zaman destek olan ve ilkokuldan bu yana eğitimime özen gösteren, akademik yaşamımda da bana örnek olan bir aileye sahip olmam en büyük şansım oldu.

1971 yılında girdiğim TED Ankara Koleji sınavını kazandığımda eğitimimin arzu ettiğim gibi şekillenmeye başlamasından dolayı ailem ve yakın çevremle birlikte büyük sevinç yaşadık. Hayatımda unutamadığım günlerden bir diğeri ise ODTÜ’de asistanlık sınavını kazanmamdı. 1977 yılında mezun olduğum TED Ankara Kolejinde derslerimin yanı sıra sevgili anemin teşviki ile başladığım masa tenisi, öğrenim hayatıma renk kattı. Zaman içinde kazandığım masa tenisi madalyalarının benim için en güzel sonuçlarından birisi evde yemek masasını masa tenisi masası yapan ağabeylerimin artık benimle zoraki değil isteyerek masa tenisi oynamaları olmuştu. Ama itiraf ediyorum şu anda ODTÜ’de akademiysen olan en küçük ağabeyimi en iyi oyuncu olduğum dönemlerde bile yenemedim.

1977 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İşletme Bölümünde eğitimime başladığımda daha ilk sınıfın ilk döneminde çok değerli rahmetli hocam Prof. Dr. Muhan Soysal‘ın dersini dinlerken akademisyen olmaya karar vermiştim. O dönemde en büyük ağabeyim tıp doktoru olmuş ve akademik hayatına çoktan başlamıştı. Ortanca ağabeyim ODTÜ’yü bitirip yurt dışına yüksek lisans ve doktora için gitmişti. En küçük ağabeyim ise ben ikinci sınıfta iken ODTÜ’de asistanlığa başlamıştı. Dolayısıyla benim de bu yola girme olasılığım oldukça yüksekti.

1981 yılında mezun olduğum ODTÜ işletme bölümünde mezun olur olmaz araştırma görevlisi olarak başladığım akademik hayatım orada 4 yıl devam etti. 1986 ve 1987 işletme mezunu olan ODTÜ’lülere ikinci sınıfta birer dönem istatistik dersi vermek kısmet oldu. Çok sayıda öğrencinin danışmanlığını yaptığım ODTÜ’deki çok değerli hocalarımla iletişimimiz hala devam ediyor. Bazılarıyla hala birlikte çalışma olanağına sahip olduğum için çok şanslıyım. O dönemde öğrencim olan ve danışmanlığını yaptığım birkaç arkadaşımla şu anda da çok yakından görüşüyor akademisyenlikteki ilk acemilik günlerimi onlardan dinlemekten büyük keyif alıyorum.

Hayatıma yön veren bir diğer önemli kilometre taşı ise sevgili eşim ve ODTÜ’de sınıf arkadaşım olan Uğur Özmen ile 1983 yılında evlenmem. Evlendikten iki yıl sonra 1985’den itibaren akademik hayatım eş durumundan İstanbul’da Marmara Üniversitesinde devam etti. İşletme Bölümü mezunları için çoğunlukla daha cazip iş imkanlarına sahip olan İstanbul’a göç furyasına eşime gelen bir iş teklifi ile bizde katıldık. Ailemize evliliğimizin ilk yılında bize katılan kızım Tutku ve eşimle birlikte 1985 yılında İstanbul yollarındaydık.

Üç yaşında ailemle birlikte, doğduğum yer olan Osmaniye‘den geldiğim Ankara‘ya, özellikle benim akademik formasyonumun temelini oluşturan, öğrencilik ve asistanlık dönemimin her gününde bana çok değerli katkılar sağlayan çok sevdiğim üniversitem ODTÜ’ye buruk bir veda etmiştim. Ankara’ya ben küçük yaşlardayken gelişimizin nedeni annemin ve babamın bizlerin daha iyi eğitim görmesi için babamın hukuk müşaviri olarak ısrarla tayinini istemiş olmasıydı. Ankara’dan ailemden ve ODTÜ’den ayrılmak zor da gelse yepyeni bir hayata başlamak o dönemde eşim ve benim için heyecan verici bir maceraydı. 1985 yılında geldiğimiz İstanbul’da eşim özel sektöre bende çok severek görev yaptığım Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü‘ne geldim.

Akademik yaşamım boyunca, Marmara Üniversitesi’nde İngilizce İşletme Bölümü dışında çeşitli bölümlerde ve farklı üniversitelerde çalıştığım konularla ilgili çok çeşitli dersler konferans ve seminerler verdim. Verdiğim dersler sadece İngilizce İşletme Bölümü’yle kısıtlı kalmadı. İngilizce bölümlerin bir arada olduğu Göztepe kampüsünde İngilizce İktisat ve İngilizce Uluslar arası İlişkiler bölümünün istatistik ve bilgisayar derslerini yürüttüm. Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde, İletişim Fakültesi’nde, Çalışma Ekonomisi Bölümü’nde, Marmara Üniversitesi Vakfı’nın açtığı sertifika programlarında, part time olarak Yeditepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nde Lisans ve Yüksek lisans programlarında öncelikle istatistik ve bilgisayar uygulamaları ve bunların yanı sıra araştırma yöntemleri dersleri verdim. İstanbul Teknik Üniversitesi Executive MBA programında pazar araştırması dersi verdim.

Henüz işletim sistemi olarak DOS kullandığımız dönemlerde kullananlar hatırlayacaklardır bilgisayar olmayan sınıflarda bile md, cd komutlarını öğretmek için uğraşlar verirdik. ODTÜ’de mainframe bilgisayar kullanma tecrübesi yaşayan birisi olarak PC’lerle çalışmak o dönemlerde bizler için bir ayrıcalıktı. Bu arada Marmara Üniversitesinde kurulan ilk bilgisayar laboratuvarında Machintosh bilgisayar kullanmanın heyecanı bir başka olmuştu. Özellikle silmek istediğimiz dosyaları fare ile sürükleyerek çöp kutusuna (trash) atmak bize öylesine keyif veriyordu ki o esnada gerekli dosyalarımızı silmemiz işten bile değildi.

Araştırma görevlisi olarak bulunduğum bölümde oldukça yoğun bir tempoda çalışırken derslerimi ODTÜ’de tamamladığım yüksek lisans programında bitirmem gereken yüksek lisans tezim coğrafi engeller yüzünden bir türlü bitemiyordu. Bitirme çabam sevgili Tutku kızımı büyütme çabalarıyla karışmıştı. Hala benim en büyük destekçim olan Birsen ve Tutku kızımla birlikte uzunca bir süre yıllar bazında, ODTÜ’deki tez danışmanımla çalışmak üzere İstanbul Ankara arasında mekik dokumuş ancak bu uğraşa yenik düşmüştüm. Marmara’daki Profesörümün tavsiyesiyle tez çalışmamı Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde onun danışmanlığında tamamlamıştım. Yüksek lisans tezimi hazırlarken yaşadığım zorlukları çabuk unutmuş olmalıyım ki 1988 yılında ikinci çocuğumuz Osman’ı dünyaya getirdim. Doktora yaparken de onu büyüttük. Henüz yeni konuşmaya başladığı dönemlerdi ve ben doktora tezime birkaç cümle eklemek için bilgisayar başında kafamı toplamaya çalışırken klavyeye bir küçük parmak uzanır ve bende basabilir miyim diye tuşlara basmak isterdi.

Akademik yaşamımdaki kilometre taşlarına 11 yıl atlayarak devam edeyim. 1999-2000 eğitim yılında Marmara’da yüksek lisans ve doktora programında ders verdiğim öğrencilerimin ısrarı ile E-Commerce dersi açmaya karar verdim. O dönemde henüz ülkemizde internet denince akla gelen tek isim superonline.com, dışarıdan ise ebay.com ve amazon.com idi. Henüz konuyla ilgili İngilizce ders kitapları bile hazır değildi. O yıllarda girdiğim e-dünyaya her geçen yıl daha da çok ilgi duydum ve eşimle birlikte bu konularla ilgili yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda konferans, seminer ve çalıştaylara katıldık. 2000 yılından itibaren de öğrendiklerimi paylaşmak adına ben de kendi ülkemde internet ve e-ticaret ile ilgili etkinliklerde konuşmacı, panelist ve oturum başkanlıkları yapmaya başladım.

2001 yılı Ocak ayında Finlandiya Jyväskylä Polytechnic, School of Business tarafından uzaktan E-Business dersi vermek üzere davet aldım. Uzaktan eğitim konusundaki ilk deneyimimde e-posta grupları aracılığıyla ve ICQ üzerinden öğrencilerimle gerçek zamanlı ders yapmak eğitim hayatıma yeni bir açılım sağlamıştı. Sınav yapmak ve Finlandiyalı öğrencilerimle ve oradaki meslektaşlarımla tanışmak için gündüz saatlerinde -15 dereceyi gördüğü günlerde bir haftalığına Finlandiya Jyväskylä şehrini ziyaret ettim. Daha da önemlisi uzaktan eğitim vermemi sağlayan ve 2000 yılından itibaren Marmara Üniversitesi sunucu bilgisayarlarında barındırılan web sitemin içeriğini her geçen gün geliştirip verdiğim bazı derslerin ders notlarını yayınlamaya başladım. Öğrencilerimden e-posta ile ödev kabul etmeye başladım. Yahoogroups.com satın almadan önce egroups.com olan e-posta grubunda e-classozmen e-posta grubunu oluşturdum ve öğrencilerimle yaptığımız çalışma ve haberleşmeleri bizi izlemek isteyenlerle paylaşma fırsatı yakaladım.

İstanbul Bilgi Üniversitesi’yle olan birlikteliğim ise part time hoca olarak 2000 yılında tezli yüksek lisans programında Seminar in Thesis dersi vererek başladı. Hemen ardından MBA ve EMBA Türkçe ve İngilizce programlarında E-Commerce, New Economy and E-Commerce, Yeni Ekonomi ve E-Ticaret dersleri vermeye başladım. Oraya hazırladığım ders notları Ağ Ekonomisinde Yeni Ticaret Yolu: E-ticaret kitabımın  temelini oluşturdu. Kitabın ilk baskısı 2003 yılında çıktı. 2006’da 2. Baskı, 2009’da 3. Baskı, 2012’de 4. Baskı  2013’de ise 5. Baskısını yaptı. Her baskısında yeni konular eklenmiş, mevcut konular güncellenmiştir. Özellikle e-ticaret şirketleriyle ilgili başarı ve başarısızlık hikayeleri şirketlerin son durumlarına göre  güncellenmiştir. Kitap, e-ticaret şirketleri yönetici ve e-ticaret girişimcilerine bir referans kaynak niteliğindedir. Aynı zamanda  birçok üniversitede E-ticaret derslerinde kullanılan bir kaynak kitapdır.

2003 yılından itibaren Birleşmiş Milletler Dünya Ticaret Örgütü (UNCTAD/WTO), Uluslararası Ticaret Merkezi, İşletme Yönetimi Geliştirme Bölümü (ITC/EMDS) E-Trade Bridge Programı’nda Danışman olarak görev aldım. Aynı yıl bu birim için “e-Preparedness of Turkey” raporunu hazırladım. Bu program çerçevesinde bağlı bulunduğum birimle birlikte 2003 yılında ilki Cenevre‘de (WSIS 2003) ve ikincisi Tunus’ta (WSIS 2005) gerçekleştirilen Zirvelere konuşmacı olarak katıldım.

Akademik kariyerime geri dönecek olursak, Temmuz 2009 başında  24 yıl severek hizmet ettiğim, öğrencilerini ve değerli meslektaşlarımı çok özleyeceğim Marmara Üniversitesinden ayrıldım ve akademisyenlik hayatıma 1981 yılında ODTÜ’de başladığım heyecan ve coşkunun bir benzerini hissederek   İstanbul Bilgi Üniversitesi’ndeki   görevime başladım.

Marmara Üniversitesi’nde 1985 yılından itibaren birlikte çalıştığım tüm hocalarıma,  meslektaşlarıma, genç asistan arkadaşlarıma, benim işlerimi yapmamı kolaylaştırmak için çaba sarf eden  idari personele ve Bilişim Merkezinin değerli personeline müteşekkirim. Üniversitemin her kademesinde çalışan, güvenlik görevlisinden temizlik ve kantin görevlilerine kadar ilgilerini eksik etmeyen ve özellikle akşam programlarında ders verdiğim binayı kapatmak  için süresi uzayan derslerimi tamamlamamı  sabırla bekleyen personeli unutmam mümkün değil.

Marmara Üniversitesinde görev yaptığım 24 yıl boyunca Üniversitemin  farklı fakültelerinde, farklı bölümlerinde lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında sayısını binlerle ifade edebileceğim öğrencilerim oldu.

Her dönem, her bir dersimin her bir öğrencisi benim için ayrı birer değerdir ve çok sevdiğim mesleğime çoğunlukla tatlı ve unutulmaz anılar katarlar. Bunların bir kısmıyla ilgili gurur duyulacak haberler almam bana hep ne isabetli bir meslek seçmiş olduğumu hatırlatır. 

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde  yarı zamanlı öğretim üyesi olarak  ilk verdiğim ders 2001 Güz döneminde tezli İşletme Yüksek Lisans programında verdiğim Seminar in Thesis dersiydi.  2002 Güz döneminden itibaren ise MBA programında vermeye başladığım Bus 622  E-Commerce dersinin hemen ardından YÖK tarafından onaylanan ilk uzaktan yüksek lisans İngilizce ve Türkçe eğitim programlarında sırasıyla EMBA 541 New Economy and E-Business, ve EMBAT 541 Yeni Ekonomi ve E-İşletme derslerini vermeye başladım.  2003 Bahar döneminde ise MBA programında  bir dönem Bus 531 Statistics dersini yürüttüm. 2006 Güz döneminden itibaren ise İşletme Bölümü Lisans programında   Bus 273 Statistical Analysis for Business ve  Bus 274 Further Statistics for Business  Bus 391 Business Research Methods, Örgütsel Psikoloji yüksek lisans programında OPYS 510 Advanced Research Methods I derslerini verdim.

Web sitemi blog platformuna ilk kez aktardığım 2009 Haziran sonunda blog sitelerinin doğasına uygun olarak özgeçmişimi sizlerle hayatımın kilometre taşları olarak paylaşmak istedim. 2014 Eylül ayında ise blog sitemin temasını yenileyerek blog formatına daha uygun bir hale getirerek yazılarımı sizlerle daha sık  paylaşmayı hedefledim. Umarım hedefime ulaşır ben de faydalı bir blog yazarı olurum.

Çok değerli öğrencilerimle, meslektaşlarımla, sektörün çalışkan ve yaratıcı uzmanlarıyla yeni sitemden etkileşimli bir iletişim kurmamın heyecanını yaşıyorum. Gelecekle ilgili yapmam gereken işlerin faydalı ve başarılı olması için her kesimden destek ve öneri bekliyorum.

Beni izleyenlere en içten teşekkür ve sevgilerimle

Şule Işınsu Özmen