KOBİLİFE dergisi Eylül  2010  sayısı

Eylül ayı KOBİLİFE yazımı yaz tatilini fırsat bilerek iznimi geçirmek üzere geldiğim Marmaris’ten yazıyorum. Muğla’nın bu güzel sahil kasabasına yıllardır her yaz çok severek gelirim. Bu gelişimde Marmaris’in girişinden sahil yoluna ulaşıp, İçmeler yönüne  döndüğümüzde, eşimin gösterdiği bir eğitim ilanı dikkatimi çekti. Caddenin bir yanından diğerine uzanan pankart, Marmaris Ticaret Odası’na ait bir  duyuruydu. Marmaris Ticaret Odası ve Google Adwords yetkili eğitim merkezi ANT Eğitim işbirliği ile KOBİ’lere yönelik ücretsiz Google Adwords internet reklamcılığı eğitimi verileceği ilan edilmişti. 
Marmaris Ticaret Odası’nı, öncelikle böyle bir eğitime vesile olduğu için kutluyorum. Çünkü bu eğitim çağdaş bir pazarlama aracı olan “internet reklamcılığı” ile ilgili. Dilerim ki,  Ticaret Odası ve eğitim merkezi hedefledikleri amaca ulaşırlar ve katılımcılara fayda sağlayacak bir eğitim gerçekleşmiş olur. Eğitimin içeriği konusunda detaylı bilgiye Google’da yapılacak hızlı bir arama sonucunda erişmek mümkün. Benim KOBİLİFE okuyucularıyla paylaşmak istediğim konu, çok önemsediğim eğitime katılım  konusu. Eğitimin amacına ulaşması için bu işin mimarı olanların ellerinden geleni yapmış olduğunu düşünüyorum.  Koskoca ilanı Marmaris’in en görünür yerine  astıklarına göre bu eğitimle ilgilenecek işletme ve işyeri sahiplerine, bunun dışındaki mecralardan da etkin bir şekilde ulaşmaya ve duyurmaya çalıştıklarını tahmin ediyorum. Yazımın bu noktasında müracaat sayısını merak edip Marmaris Ticaret Odası’na telefon açtım. Kendimi tanıtıp, bu yazıyı hazırladığımdan bahsederek eğitime olan ilgiyi merak ettiğimi belirttim. Planlanan katılımcı sayısının 50 kişi olduğunu ve müracaat süresi henüz dolmadığı halde bu sayıya yaklaştıklarını öğrendim. Sevindirici olan bir başka bilgi ise ANT Eğitim Merkezi’nin, talebin fazla olması durumunda, aynı içerikli eğitimin tekrarlanacağı konusunda Ticaret Odası’na vermiş olduğu bilgi.
Zaman zaman yazılarımda dile getirdiğim gibi, KOBİ’ler kendileri için sunulan eğitimlere zaman ve emek harcamalılar. Eğitimlerin amacına ulaşmasının öncelikli koşullarından biri katılımcıların ilgisi elbette. Üstelik bu eğitimlerin birçoğu yukardaki örnekte görüldüğü gibi kendileri için ücretsiz. Bedava olması asla bu eğitimlerin kıymetini azaltmıyor. Bu eğitimlerin arkasında eminim ki çok büyük bir emek yatıyor. Katılımcılara bedava olması bu eğitimin bir maliyeti olmadığı anlamına gelmiyor. Elbette her eğitim gibi bu eğitimin de maliyeti söz konusudur. Ancak, bu maliyet katılımcılar yerine başka kaynaklardan karşılanmıştır. Marmaris Ticaret Odası’nın sunduğu bu eğitimi örnek olarak kullanarak işletme ve işyeri sahiplerine ısrarla anlatmak istediğim konu, eğitim programlarını yakından takip etmeleri. Bulundukları il  veya ilçelerinde, Sanayi ve Ticaret Odaları’nın sunduğu eğitimlerin yanı sıra, varsa Üniversite’ler, diğer meslek, sivil toplum kuruluşları veya yerel kamu kurumları tarafından düzenlenen eğitim ve seminerler hakkında bilgi almak için koşturmalarını ve  sunulan konular arasında kendilerine uygun olanları takip etmeleri.
Eğitimler çoğunlukla katılımcılara, rakiplerine fark atacak değerler kazandırır. Konuyla ilgili bilgi birikimleri hangi düzeyde olursa olsun katılmak faydalı olacaktır. Ben kendi adıma yıllardır yurt içinde ve yurt dışında benzerini yapmaktayım. Diplomaların çok çabuk eskidiği günümüzün hızlı değişen dünyasında uzmanlaşmaya çalıştığınız bir konuda benim bilgim tamamdır demek mümkün değil. Çok iyi bildiğimi düşündüğüm bir konu hakkında bile dinlediğim konuşmalar içinde mutlaka bana değer kattığına inandığım bir bilgi, bir görüş olduğunu görüyor ve benden eğitim bekleyen öğrencilerimle  bunları paylaşmaktan keyif alıyorum.
Bir eğitimci olarak inanıyorum ki,  katılımcıların eğitimden fayda sağlaması, öncelikle  katılımcıların kendi elindedir. Eğitim süresince aktif birer dinleyici olmak, görüş ve tecrübeleri paylaşmak, anlamlı sorularla anlatılacaklara yön vermek, eğitimin amacına ulaşmasını kolaylaştırır. Kısacası tüm katılımcıların bu şekilde yarattığı sinerji, her birinin ayrı ayrı eğitim almasından veya kendi kendilerine öğrenmesinden çok daha değerli olabilir. Bu bağlamda söz konusu eğitimlere katılım konusunda inanıyorum ki bu yazı sizlere bir miktarda olsa itici güç katacaktır. Değerli bilgiler elde edeceğiniz eğitimli günler diliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir