3

Prof. Dr. Şule Işınsu Özmen, e-ticaret ve dijital pazarlama konularında akademik ve sektöre yönelik araştırmalarına 1999 yılında başlamıştır. Ülkemizde lisans ve lisans üstü e-ticaret dersi açan ilk akademisyenlerden birisidir. Yerli ve yabancı birçok büyük e-ticaret sitesinin kuruluş ve işleyişlerini, başarı ve başarısızlık hikayelerini bizzat kurucuları ve yöneticilerinden dinlemiştir. Sektörle ilgili yaptığı analizleri, işletme alanında almış olduğu eğitimle birleştirerek 5. baskısına ulaşan kitabına ve 2000 yılından itibaren vermekte olduğu  e-ticaret derslerine yansıtmıştır. Çeşitli dergi, gazete ve  dijital yayın organlarında yazıları ve röportajları yayınlanmakta, e-ticaret ve dijital konularla ilgili çeşitli konferans ve seminerlerde konuşmacı, panelist ve moderatör olarak yer almaktadır. Şirketler için kurumsal eğitim programları hazırlamakta ve yürütmektedir.

Ağ Ekonomisinde Yeni Ticaret Yolu E-Ticaret” isimli kitabı ilk baskısını 2003 yılında yapmıştır. Her baskısında yeni eklenen konuları, gelişmelerini ve işleyişlerini takip ettiği e-ticaret şirketlerinin son durumlarını yansıtan güncel içeriğiyle 2006’da 2. Baskı, 2009’da 3. Baskı, 2012’de 4. Baskı 2013 sonunda ise 5. Baskı yayınlanmıştır. Kitap, e-ticaret şirketleri yönetici  ve çalışanlarına, e-ticaret girişimcilerine ve e-ticaret dersi alan öğrencilere referans kaynak niteliğindedir. Birçok üniversitede e-ticaret dersi veren meslektaşları tarafından kaynak kitap olarak  kullanılmaktadır.

2003 yılında Birleşmiş Milletler Dünya Ticaret Örgütü (UNCTAD/WTO), Uluslararası Ticaret Merkezi, İşletme Yönetimi Geliştirme Bölümü (ITC/EMDS) E-Trade Bridge Programı’nda  Danışman olarak görev yapmış, “e-Preparedness of Turkey” raporunu hazırlamıştır.

Şule Işınsu Özmen, orta ve lise öğrenimine TED Ankara Koleji’nde  tamamlamış, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İşletme Bölümünden mezun olmuştur.  ODTÜ işletme bölümünde araştırma görevlisi olarak başladığı akademik hayatına, 1985 yılında Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünde devam etmiş. 1991 yılında doktor, 1996 yılında doçent, 2002’de profesör olmuştur. 2009 Haziran ayında Marmara Üniversitesi’nden halen görev yapmakta olduğu İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne geçmiştir. Türkçe MBA programlarında E-MBA programlarında ve İşletme lisans programında “E-ticaret”, “New Economy & E-Business” ve “Yeni Ekonomi ve Elektronik İşletme”, “İşletme İstatistiği” “Research Methodology” derslerini ve Bilgi Eğitim Merkezi’nin konuyla ilgili yürüttüğü çeşitli sertifika programlarında dersler vermektedir.

sule.ozmen@bilgi.edu.tr

@suleozmen

linkedin/suleozmen